ویتامین D و مقاومت در برابر آفتاب سوختگی

علائم آفتاب سوختگی چیست؟ سرخی، تاول زدن و خارش و التهاب پوست، اصلی ترین علائم آفتاب سوختگی هستند. اما طبق تحقیقات جدید، این علائم به کمک ویتامین D التیام پیدا می کنند. ویتامینی که در کمال تعجب در پی قرار گرفتن در معرض خورشید تولید می شود!

در تحقیقاتی که انجام شد،

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که دوزهای بالایی از ویتامین D مصرف کرده بودند، در طی یک ساعت در معرض مستقیم نور خورشید بودن، التهاب و تورم کم تری را تجربه کردند. مسئول این تحقیق دکتر کرت لو، استادیار دانشگاه کلِوِلند و همکاران او به تازگی یافته های ارزشمند خود را در ژورنال تحقیقاتی تخصص پوست انتشار دادند.

گرچه بسیاری از ما گرمای خورشید را با آغوش و بازوان باز پذیرا می شویم،

اما باید قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنیم که آن آغوش و بازوان به خوبی حفاظت و پوشیده شده اند! گفته می شود تنها پانزده دقیقه در معرض نور فرابنفش بودن، به پوست آسیب می رساند. برای همین استعمال ضدآفتاب های SPF15 و بالاتر، عینک آفتابی و سایر پوشش ها مانند پیراهن آستین بلند، میزان این آسیب را کاهش خواهند داد.

منابع طبیعی ویتامین D

گرچه تقریبا همه ی ما از این مطالب آگاه هستیم اما همچنان به آفتاب سوختگی خود ادامه می دهیم که نتیجه آن احساس درد و التهاب در پوست است. با این حال تحقیقات دکتر لو و تیم همکارش نشان می دهد که مصرف مکمل های ویتامین D می تواند به تخفیف علائم این پدیده کمک کند.

ویتامین D را به عنوان یکی از مهم ترین ریزمغذی ها می شناسند.

این ویتامین نه تنها با ارتقا سطح جذب کلسیم در استخوان به سلامت آن کمک می کند، بلکه در پیام رسانی سیستم عصبی و عملکرد سیستم ایمنی هم نقش دارد. سازمان ملی سلامت NIH پیشنهاد می کند که افراد ۱۴ تا ۷۰ ساله بهتر است روزانه به طور میانگین ۶۰۰ واحد ویتامین D مصرف کنند.

ویتامین D به صورت طبیعی

و به مقادیر اندک در برخی خوراکی ها مانند ماهی های چرب، پنیر و تخم مرغ وجود دارند. با این حال بزرگ ترین منبع ویتامین دی در بدن، نور خورشید است. دکتر لو و تیم همکارش نشان دادند در صورتی که پوست در معرض نور خورشید دچار آسیب بشود، ویتامین دی با فعال سازی ژن های ترمیم پوست، به تسریع روند التیام پوست کمک خواهد کرد. بنابراین مصرف منظم ویتامین D مخصوصا در تابستان توصیه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *