مزایا و معایب رنگ موی طبیعی

رنگ موی طبیعی انواع و اقسام گوناگونی دارد. امروزه زیبایی به بخشی از زندگی افراد در وهله‌ نخست به شکل‌های گوناگونی تبدیل شده است. از این‌رو انسان نه از امروز بلکه از روز ازل با استفاده از اقدامات گوناگون در پی زیباسازی خود برآمده است تا از این طریق بتوان ظاهر خود را آراسته و به نوعی جذاب‌تر و پرجلوه‌تر کرد. یکی از این اقدامات استفاده از مواد رنگزای گاه طبیعی و در مواردی سنتزی است.

مزایا و معایب رنگ موی طبیعی متعدد و گوناگون است.

انسان از سال‌ها پیش که شاید بتوان قدمت آن را به هزاران سال پیش تخمین زد، با این مواد رنگزا آشنایی داشته و برای تزیین مو، صورت، بدن و نقاط ظاهری خود استفاده می‌کرده است. استفاده از رنگ‌ها در اعصار نخست با هدف دور کردن نیروهای اهریمنی از خود و همچنین زیبایی بوده است. در حال حاضر این کاربرد تنها جنبه زیبایی و زینتی داشته و در ظاهر افراد به کار می‌رود.

یکی از کاربردهای زینتی مواد رنگزا در سال‌های اخیر به عنوان رنگ مو می‌باشد. به طور قطع رنگ کردن مو و یا موادی که از آن به عنوان رنگ مو استفاده می‌شود. امروز کاربرد بسیاری یافته است. به طوری که شرکت‌ها و کارخانه‌های متعددی در سطح ایران و جهان راه‌اندازی شده و اقدام به تولید انواع مواد رنگزا با فام‌ها و مواد گوناگون کرده‌اند. رنگ کردن مو از مزایا و معایبی برخوردار است. بدین دلیل کاربرد در این یادداشت به برخی از این مزایا و معایب رنگ‌های طبیعی تشریح پرداخته می‌شود.

اما در هر صورت مواد رنگزای طبیعی فاقد آسیب جدی به پوست و موی انسان می‌باشد.

رنگ‌های طبیعی برای تماس با پوست سر امن و غیر قابل ضرر می‌باشند. این مواد هیچ وابستگی به منابع غیر قابل تجدیدپذیر نداشته و از منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود. اثرات اکولوژی و محیط زیست پایینی دارند. به عبارت دیگر این مواد آسیبی به افراد مصرف کننده و همچنین محیط زیست نداشته و به نوعی دوستدار محیط زیست به شمار می‌آیند. افزون بر دو مورد مذکور، در آماده‌سازی این مواد رنگزا از حداقل واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌شود که خود نکته مثبتی به شمار می‌آید. اما این مواد رنگزا از محدودیت‌هایی نیز برخوردار می‌باشند. دسترسی پایین و کم به برخی از مواد رنگزای طبیعی از محدودیت‌های این گروه به شمار می‌آید. بازده پایین، از دیگر عوامل معایب این گروه می‌باشد. بدین معنی که برخلاف مواد رنگزای سنتزی باید از میزان بیش‌تری ماده برای رنگ کردن مو استفاده کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *