فیزیولوژی پوست

فیزیولوژی پوست عبارت از وظایف و عملکرد پوست است. پوست، اعمال و وظایف متعددی را برای حفظ و تعادل فعالیت‌های بدن انجام می‌دهد. بدین دلیل فیزیولوژیک پوست به اندازه‌ای اهمیت و ضرورت دارد که اگر یکی از آن‌ها مختل شود، سبب گسیختگی فعالیت‌های سایر اعضای بدن و در نتیجه به خطر افتادن زندگی فرد می‌شود. وظایف پوست بدن زیاد و مهم‌ترین آن‌ها عبارت از موراد ذیل است.

تعریق

یکی از کارهای حائز اهمیت پوست تعریق و دفع مواد زائدی است که به وسیله غده‌های ترشح عرق که در تمام سطح بدن وجود دارند. این غده‌ها از لوله‌های بهم تابیده ساده‌ای تشکیل شده‌اند که در نسج سلولی زیر جلدی قرار گرفته و اپیدرم را سوراخ می‌کنند و مجرای مارپیچی خود را به سطح جلدی می‌فرستند. تعریق بدن تحت نظارت و فرمان مراکز عصبی است و کیفیت آن انعکاس یا مرکزی است.  بدین ترتیب که دائما کمی ترشح می‌کنند و با تغییرات حرارت خارج ترشحشان کم و زیاد نمی‌شود.

چربی جلد

سطح پوست بدن به واسطه ترشح ماده چربی از اثر خشک کننده هوا محفوظ مانده و همیشه نرم و لطیف نگاه داشته می‌شود. این ماده چربی که سِبوم نامیده می‌شود، از غده مخصوصی که پهلوی پیاز مو وجود دارد، ترشح می‌گردد و به نام غده سباسه موسوم است. قسمت ترشحی این عدد از یک عده سلول تشکیل شده که در خارج قرار دارد و سلول‌های داخلی بزرگ‌تر و پروتوپلاسمای آن‌ها در حال فعالیت است و در آن‌ها دانه‌های چربی وجود دارد. ترشح سبوم دائمی بوده و هنگام زیاد شدن جریان خون در جلد بیش‌تر ترشح می‌گردد.

مو

مو یکی از ضمائم پوست بدن است که اهمیت آن در حیوانات بسیار زیاد و برای حفظ بدن در مقابل گرما و سرما به کار می‌رود و به نظر می‌رسد که نمو موها در بدن تابع تشرحات داخلی و ویتامین‌ها باشد.

اعمال دیگر پوست بدن، جذب از طریق پوست است که پوست سالم به هیچ وجه مواد خراجی را جذب نمی‌نماید. بلکه تنها در صورتی برخی از املاح و مواد را جذب می‌کند که آسیب و خراشی در سطح جلد وجود داشته باشد. محتملا بعضی مواد همانند جیوه که با چربی مخلوط باشد از راه جلد جذب می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *