عصاره‌های گیاهی

عصاره‌های گیاهی از زمان‌های قدیم، گیاهان دارویی به واسطه داشتن ترکیبات موثره متفاوت در درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی ازترکیبات موثره اصلی این گیاهان اسانس یا روغن فرار است که دارای اثرهای بیولوژیکی فراوانی می‌باشند. عصاره گیاهی مایع آبگریز غلیظی است که حاوی ترکیبات معطر فرار از گیاهان است.

این ترکیبات همچنین به نام‌هایی از قبیل روغن‌های فرار، روغن‌های اتری، شناخته شده می‌باشند. آن‌ها ترکیبات شیمیایی پیچیده ای هستند که دارای ساختار مولکولی کوچک و فرار هستند، چسبناک و روغنی نبوده و هیچ چربی را روی پوست باقی نمی‌گذارند. این ترکیبات ترپن‌ها یا هیدروکربن هایی با زنجیرهای مولکولی مستقیم غیر اشباع با ساختار حلقه‌ای ایزوپرن می‌باشند.

ترپن ها به آسانی با گروه های آلی دیگر ترکیب شده و به عنوان یک ماده ی حامل آروماتیک عمل می کنند. همچنین آن ها می توانند شامل مشتقات، اکسیژن دار ترپن مانند الکل ها، فنل ها، آلدهیدها و کتون ها باشند. عصاره های گیاهی گروه های شیمیایی ویژه ای ندارند، در عوض دارای عواملی هستند که دارای ویژگی بوی معطر می‌باشند. عصاره های گیاهی آنتی اکسیدان های طبیعی هستند، اگر چه با آب و اکسیژن واکنش می‌دهند، ولی فاسد نمی شوند. استشمام این ترکیبات رفتار و احساس انسان را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

خواص ضد میکروبی و ضد قارچی اسانس‌ها به طور فراوان گزارش شده است که به ترکیب‌های موجود در اسانس نظیر سینئول، کامفور،  لینالول، آلفا پینن، بتا پینن، ، برنئول، کارون، لیمونن، کارواکرول، تیمول، سیمن، کامفن، آلفا ترپینئول نسبت داده می‌شود. با انتخاب عصاره گیاهی مناسب می توان به رنج وسیعی از محصولات جهت مراقبت و عمل‌آوری دست یافت. با وارد کردن ماده مغذی مناسب به درون میکروکپسول، ماده فعال توسط دیواره میکروکپسول محصور شهده و علاوه بر محافظت توسط پوسته از تخریب با عوامل ذکر شده، می‌تواند به آرامی و بصورت کنترل شده آزاد شود. بنابراین می‌توان منسوجات آرایشی و بهداشتی مناسب جهت مراقبت از مو تولید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *