میلیا

شیوه‌های درمان منافذ باز پوست

بسیاری از افراد دارای منافذ پوست می‌باشد. سوراخ‌های ریز بر سطح پوست هستند. در موارد بسیاری مشاهده می‌شود برخی از افراد دارای پوستی هستند که به صورت سوراخ سوراخ بوده و در اصطلاح مشابه پوست پرتقال می‌باشد. از این‌رو به چنین پوست‌هایی، لفظ پوست پرتقالی به آن‌ها خطاب می‌شود. از آنجایی که سوراخ‌های ریز باز شده بر روی صورت به راحتی قابل مشاهده می‌باشد، خللی زیبایی صورت به شمار می‌آید.

زیرا این بخش‌ها با جذب گرد و خاک‌ها و غبار محیطی به نقاط سیاه و حتی سفید بر روی پوست صورت تبدیل می‌شود که به راحتی توجه مخاطب را به خود جلب کرده و خللی جدی به شمار می‌آید. بروز این آسیب در پوست، ریشه در مسائل مختلفی دارد.

منافذ باز پوست باعث ایجاد ظاهری نازیبا در فرد می‌شود

اصلی‌ترین عاملی که باعث باز شدن سوراخ‌های پوست صورت و یا نقاط دیگر می‌شود، چربی بیش از حد پوست است. به طور کلی پوست دارای مجاری و منافذی است که چربی‌های ترشح شده از غدد را به بیرون و سطح پوست منتقل می‌کنند. حال در صورتی که تولید چربی شخصی بیش از حد طبیعی باشد، این منافذ به طور طبیعی بازتر و فراخ‌تر می‌شود.

برای جلوگیری از باز شدن منافذ افرادی که پوست چرب دارند توصیه می‌شود از لوسیون‌های تمیز کننده پوست صورت استفاده کنند تا چربی‌ها از پوست صورت زدوده شود. اما عده دیگر توصیه می‌کنند که افراد با پوست چرب، روزانه حداقل سه تا چهار مرتبه با شوینده‌هایی همانند صابون پست خود را شستشو دهند تا پوست آن‌ها از حالت چرب به خشک تغییر داده و در نتیجه منافذ پس از مدتی بسته می‌شود.

اما افزون بر مورد فوق، باز بودن منافذ پوست می‌تواند ریشه در عوامل موروثی و خانوادگی داشته باشد. اما این عامل بازهم ریشه در پوست چرب دارد. زیرا عموماً نوع پوست که از نوع خشک، چرب و یا مختلط می‌باشد، ریشه در عوامل وراثتی دارد. حال از آنجایی که این مشکل عموماً در پوست‌های چرب دیده می‌شود، می‌توان چنین اذعان داشت که فردی که به طور ارثی از پوست چرب برخوردار است، دارای منافذ باز می‌باشد.

حال چه باید کرد؟

نکته حائز اهمیت آن است که پس از ظهور منافذ بر روی پوست، چه باید کرد؟. نخستین راهکار آن است که پوست صورت به طور پی در پی با شوینده‌های سبک تحت شستشو قرار گیرد. تا چربی‌ها از سطح پوست خارج شده و به مرور منافذ بسته شوند. اما افزون بر این راه، میکرودرم ابریژن و کرم‌های حاوی اسیدهای هیدروکسی کاربرد بسیاری در بسته شدن منافذ پوست برعهده دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *