شوره سر

شوره سر در حقیقت تشکیل بیش از حد سلول‌های لایه سطحی پوست  (اپیدرم) است. این سلول‌ها به صورت نرمال از سطح پوست جدا شده و می‌افتند ولی چون تعداد آن‌ها کم است. شخص متوجه آن‌ها نمی‌شود. در صورت تولید بیش از حد آن‌ها، پوسته‌ها روی موها و لباس فرد شاهد شده و چیزی می‌شود که عوام به آن شوره می‌گویند و لباس فرد مشاهده شده و چیزی می‌شود که عوام به آن شوره می‌گویند.

هر چقدر مقدار شوره بیش‌تر باشد. از نظر اجتماعی مشکل‌سازتر می‌شود. زیرا اکثر مردم از مشاهده پوسته‌های سفید بر روی یقه لباس و شانه‌های کت بدشان می‌آید. تا زمانی که پوسته‌ها خشک هستند، وجود آن‌ها قابل تحمل است. ولی زمانی که با چرب شدن پوست سر و به هم چسبیدن شوره‌ها مشکل بیمار از نظر وضعیت ظاهری و علائم بیماری بیش‌تر می‌شود. شوره‌های چرب بر خلاف نوع خشک به هم می‌چسبند و لذا به زحمت از پوست سر و لباس جدا شده و این مشکل بیمار را آزار می‌دهد.

شوره سر، یکی از معضلات برخی از افراد به شمار می‎‌آید

در هر حال چرب بودن شوره در ابتدا زیاد اذیت نمی‌کند ولی با افزایش ترشح چربی از غدد چربی پوست، توده‌های بزرگ و کوچک شوره چرب و بد بو در نقاط گوناگون پوست سر تشکیل می‌گردد که همراه با درجاتی از التهاب و خارش می‌باشد.

نظر به اینکه عامل به وجود آورنده درماتیت سبوره یعنی مخمر  Pityrosporum همیشه در پوست انسان وجود دارد و با اقدامات در مانی فقط از حالت بیضوی (فرم بیماری زا) تبدیل می‌گردد، لذا درمان قطعی برای این بیماری‌ها وجود نداشته و صرفاً می‌توان علائم بیماری را از کنترل نمود.

به عبارت دیگر در شروع درمان با یکسری اقدامات درمانی سعی می‌کنیم تا مخمر را از حالت بیماری‌زا به حالت غیر بیماری‌زا در آورده و سپس برای ممانعت از تبدیل دوباره آن به فرم بیماری‌زا یکسری اقدامات پیشگیری کننده استفاده می‌کنیم.

در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی علائم بیماری مجدداً بازگشتهو حتی افزایش می‌یابد. برای شورع خفیف و معمولی استفاده از شامپوی ضد شوره در بازه‌های زمانی مناسب و کافی استفاده کرد.

موارد زیر از جمله عوامی است که منجر به ایجاد شوره در پوست سر می‌شود. عدم تعادل در هورمون‌های بدن، تعرق بیش از اندازه، واکنش‌های آلرژیک، بهداشت ناکافی، تغذیه، سلامت ضعیف، کمبود خواب، عوامل ارثی، شستشو و خشک کردن نامناسب و اشتباه موی سر، استفاده از کلاه‌ها و سرپوش‌های تنگ و چسبان، استفاده مکرر از محصولات آرایشی مو همانند ژل، هوای سرد، آب و هوای خشک و گرمای بیش از اندازه مهم‌ترین عوامل مذکور است..

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *