سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم یکی از عارضه‌های پوستی دور چشم است. زیبایی برای انسان از اهمیت بسیاری برخوردار است. به طوری که انسان کارها و اقدامات بسیاری انجام می‌دهد تا زیبایی خود را تأمین کرده و زمینه را برای افزایش آن فراهم کند. یکی از عارضه‌ها و آسیب‌ها که از زیبایی کاهش می‌دهد و بسیاری آن را آسیب می‌پندارند، سیاهی دور چشم است.

سیاهی اطراف چشم به علل متفاوتی ظاهر می‌شود.

بدین دلیل بسیاری از افراد با ظاهر شدن این لکه سیاهی اطراف چشم ظاهر می‌شود. سیاهی اطراف چشم، وضعیت بسیار رایجی است که در هر سن و هر جنسی باشد ممکن است در اطراف، یعنی بالا و پایین چشم وجود داشته باشد. پوست زیرچشم بسیار نازم و حساس است و این عامل باعث می‌شود تا زیرپوست حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر باشد. سیاهی دور چشم به دلیل و عوامل گوناگونی بستگی دارد و در صورت عدم رعایت هر یک این عارضه پوستی ظاهر می‌شود.

سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم

از جمله این عوامل کمبود خواب، عدم گردش مناسب خون در زیر پوست، کم آبی در این ناحیه، پاره‌شدن رگ‌های خونی، تایش بسیار اشعۀ آفتاب به پوست، کمبود مواد غذایی، کم‌خونی (آنمی)، مصرف ممتد و بسیار توتون، تنباکو و قهوه و همچنین عدم اکسیژن و مواد مغذی رسانی به این بخش و توزیع ملانین باعث ایجاد سیاهی دور چشم می‌شود. این خصوصیت ظاهری نشانه‌های بیماری نظیر علت نارسایی کلیه، بیماری کبد، اخلال قاعدگی و برخی بیماری ممکن است باشد. اما دلیل بر بیماری نیست و ممکن است تنها به دلیل عواملی همانند تغذیه، ژنتیک و یا محیطی باشد. برای درمان سیاهی اطراف چشم می‌توان به روش‌های گوناگون تقسیم کرد.

برای رفع سیاهی دور چشم بهتر است این نواحی ماساژ، بخور و یا کمپرس داده شود.

یکی از این روش‌ها، ماساژ زیر چشم با روغن گل رز، ژل آلوئه ورا، روغن بادام شیرین، برگ نعناع، روغن کرچک، بابونه، زردچوبه و زعفران است. همچنین بجای ماساژ می‌توان از بخور اکالیپتوس و گل رز استفاده کرد. همچنین با مصرف زیاد آب، می‌توان تیرگی زیر و بالای چشم را تا حد زیادی درمان و برطرف کرد. شیوه دیگر استفاده از کمپرس سرد است. زیرا این عامل مانع التهاب پوست شده و در نتیجه آن باعث کم شدن سیاهی می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *