روش‌های درمان جوش سرسفید

روش‌های درمان جوش سرسفید

جوش سرسفید که به آن کمدون می‌گویند، به دلیل بسته شدن حفره‌های پوستی، تجمع چربی و سلول‌های مرده بوجود می‌آید. این نوع جوش‌ها، معمولاً روی بینی، گونه، شقیقه، پیشانی، پشت بازو، پشت گردن، ران و یا سینه‌ها اتفاق می‌افتد. جوش سرسفید به‌صورت برجستگی‌های کوچک سفید و زرد رنگ زیر حفره‌های بسته شده، نمایان می شود. عموماً افرادی که غدد چربی‌شان بیش از اندازه فعال است و یا پوستشان چربی بیشتر دارای جوش‌های سرسفید خواهند رسید؛ اما، با استفاده از راهکارهای خانگی می‌‌توان ظهور جوش‌های سرسیاه صورت تا میزان قابل توجه کاهش داد که به شرح ذیل است.

روش‌های درمان جوش سرسفید متفاوت و متنوع است.

بخور دادن صورت

بخور دادن صورت یکی از بهترین روش‌های درمان جوش‌های چرکین است. بخور دادن و یا استفاده از سونا بخار باعث می‌شود تا حفره های پوست باز شده و چربی‌ها و سلول‌های مرده به‌راحتی آزاد شود. توصیه می‌شود برای بخور دادن از برخی مواد طبیعی مانند لیمو استفاده شود و مقداری به درون ظرف آب ریخته شود تا باعث شفافیت و درخشندگی پوست شود.

 

جوش شیرین

جوش شیرین کاربرد مناسبی برای درمان جوش‌های سرسفید و لایه‌بردار ملایم چربی دارد. این ماده باعث تعادل PH پوست می‌شوند. برای استفاده از این ماده می‌‌توان یک قاشق جوش شیرین را با آب ترکیب کرد تا به شکل خمیری سفت درآید. سپس، آن را روی جوش‌ها بگذارید و پس از چند دقیقه آن را جدا کنید. این کار را دو تا سه مرتبه در هفته تکرار کنید تا نتیجه آن را مشاهده نمایید.

روش‌های درمان جوش سرسفید

 

اسکراب شکر

اسکراب خانگی شکر می‌تواند تاثیر بسیاری روی پوست داشته باشد. اسکراب شکر با کاربرد لایه برداری باعث می‌شود تا سلول‌های مرده موجود در حفره ها از لایه‌های عمقی پوست خارج شوند و درنتیجه جوش‌های چرکی بوجود نیایند. برای تهیه اسکراب شکر یک قاشق غذاخوری شکر و عسل را باهم ترکیب می‌کند و به آن چند قطره آب لیمو اضافه می‌کند. سپس، با حرکت دورانی روی پوست ماساژ می دهد. پس از گذشت چند دقیقه پوست را مورد شستشو قرار می‌دهند. توصیه می‌شود، این کار دو مرتبه روی پوست انجام شود.

 

سرکه سیب

سرکه سیب به عنوان یک قابض باعث می‌شود تا چربی‌های اضافی پوست از بین برود و خاصیت آنتی باکتریال و ضدعفونی‌کننده برای درمان جوش‌های سفید عمل می کند. برای ساخت ماسک سرکه سیب یک قاشق غذاخوری از این ماده را با آب مخلوط کرده و با پنبه به آرامی روی صورت بمالید و بگذارید تا ده دقیقه بماند سپس با آب ولرم به آرامی آن را بشویید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *