درمان تعریق شدید با تزریق بوتاکس

درمان تعریق شدید با تزریق بوتاکس

تمامی افراد به نوعی عرق می‌کنند و فرایند تعریق راه مناسبی جهت خنک شدن بدن ما محسوب می‌شود. از این لحاظ، بدن بعضی از افراد بیشتر از دیگران و در مناطق مختلف عرق می‌کند. این مناطق زیر بغل، دست‌ها، پاها، پیشانی، زیر سینه‌ها و سایر نواحی بدن را شامل می‌شود و همۀ ما به نوعی در طول شبانه روز با آن سر و کار داریم. با این حال، چنانچه شما در طول روز بیش از حد عرق می‌کنید، احتمالاً دارای سطحی از هایپرهیدروزیس هستید.

این عارضه می‌تواند بسیار ناراحت کننده و شرم آور باشد و به طور چشمگیری بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد. خبر خوش این است که در حال حاضر امکان کنترل و درمان تعریق شدید با تزریق بوتاکس وجود دارد. ما در ادامه شما را بیشتر با این عارضه و فرایند درمان آن آشنا خواهیم کرد.

تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس چیست؟

هایپرهیدروزیس یک وضعیت پزشکی است که باعث تعریق بیش از حد می‌شود. در این راستا، تعریق بیش از حد زمانی رخ می‌دهد که یک فرد بیش از حد طبیعی عرق کند. افرادی که به این عارضه مبتلا هستند حتی زمانی که بدن به خنک شدن نیازی ندارد نیز عرق می‌کنند. به طور کلی هایپرهیدروزیس دو نوع دارد که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

هایپرهیدروز اولیه

تعریق موضعی یا هایپرهیدروزیس کانونی اولیه تنها در یک منطقه از بدن رخ می‌دهد که می‌تواند زیر بغل، صورت، دست‌ها، پیشانی و غیره باشد.

تعریق بیش از حد را می‌توان با تزریق بوتاکس درمان کرد

تعریق بیش از حد را می‌توان با تزریق بوتاکس درمان کرد

هایپرهیدروزیس ثانویه

تعریق عمومی با هایپرهیدروزیس ثانویه به نوعی کل بدن را تحت شعاع قرار می‌دهد. از این لحاظ، وضعیت‌های پزشکی مانند دیابت، یائسگی، مشکلات تیروئید، چاقی و سایر بیماری‌ها می توانند باعث تعریق عمومی شوند. عموماً هر دو نوع هایپرهیدروزیس می‌‌تواند برای افراد ناراحت کننده باشد و باعث ایجاد حس اضطراب و خجالت در آنها شود. شاید شما برای پنهانسازی تعریق چندین لایه لباس می پوشید و یا از گردهمایی‌های اجتماعی و سایر موقعیت‌ها به همین دلیل دوری می‌کنید.

با این حال، باید بدانید که گزینه‌های درمانی مناسبی برای بهبود کیفیت زندگی شما وجود دارد. از این رو، شما باید برای آگاهی از علت اصلی تعریق یک معاینۀ پزشکی انجام دهید. در بیشتر اوقات درمان این بیماری باعث کاهش یا از بین رفتن دوره‌های تعریق بیش از حد می‌شود.

نحوۀ درمان تعریق بیش از حد با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای تعریق بیش از حد یک گزینۀ درمانی غیر جراحی و کم تهاجمی است و باعث ضعیف کردن غدد عرق می‌شود. از این لحاظ، بوتاکس به عنوان یک تعدیل کنندۀ عصبی به طور مستقیم بر نحوۀ فعل و انفعال سیگنال‌های عصبی با عضلات شما تأثیر می‌گذارد. به طوری که بعد از فرایند تزریق مانع از رسیدن این سیگنال‌های عصبی به غدد عرق و در نتیجه تعریق می‌شود. بوتاکس عمدتاً برای زیر بغل استفاده می‌شود.

با این حال، شما می‌توانید در جلسۀ مشاوره با پزشک متخصص دربارۀ سایر مناطق درمانی مانند پاها، دست ها، پیشانی یا  نواحی  دیگر صحبت کنید.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟

اگر شما جزو افرادی هستید که از تعریق موضعی یا تعریق عمومی رنج می‌برید، می‌توانید به روش درمانی تزریق بوتاکس فکر کنید. در این راستا، بوتاکس بوسیلۀ یک سوزن بسیار ظریف در مناطق پر تعریق بدن شما تزریق می‌شود و از آزاد شدن مادۀ شیمیایی محرک غدد عرق جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که شما می‌توانید این روش ساده را به دفعات مورد نیاز انجام دهید. هرچند، بیشتر بیماران تنها به ۲ تا ۳ جلسۀ درمانی در سال برای کنترل تعریق بیش از حد خود نیاز دارند.

تعریق موضعی یا تعریق عمومی را می‌توان با تزریق بوتاکس کنترل کرد

تعریق موضعی یا تعریق عمومی را می‌توان با تزریق بوتاکس کنترل کرد

فرایند تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

شما باید برای تزریق بوتاکس جهت درمان تعریق بیش از حد به یک کلینیک تخصصی زیبایی معتبر مراجعه کنید. به طور کلی جلسات درمانی تنها چند دقیقه طول می‌کشد. از این مهمتر، شما در طول این فرایند معمولاً دردی را احساس نمی‌کنید یا ممکن است درد بسیار کمی را احساس کنید. با این حال، احتمال دارد که بعد از تزریق بوتاکس مقداری کبودی یا تورم جزئی در اطراف نواحی تزریق مشاهده شود.

ماندگاری این روش درمانی چقدر است؟

تقریباً تعریق بیش از حد تمام افرادی که با این روش تحت درمان قرار می‌گیرند به طور کامل یا تا بیشترین حد ممکن از بین می‌رود. در این راستا، بهترین نتایج بعد از حدود ۱۰ روز مشاهده می‌شود، اگرچه شرایط یک بیمار با بیمار دیگر متفاوت است. در این راستا، شما به طور میانگین به دو تا سه جلسۀ درمانی در سال نیاز دارید و نتایج این روش درمانی تا هفت ماه باقی می‌ماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *