جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه که در دوران نوجوانی شروع به ظهور بر پوست افراد می کنند، ضایعات سیاه رنگی هستند که اغلب در ناحیه ی صورت و گردن دیده می شوند. برخلاف این تصور عمومی که گمان می برند این ضایعات آلودگی های انباشته شده در منافذ پوستی هستند، سرسیاه ها شامل اکسیدی از ملانین هستند. ملانین رنگدانه ی تیره ای است که در سلول های پوستی ما ساخته می شود.

فشار دادن سرسیاه ها می تواند وضعیت آن ها را بدتر کند. برای بهبود شرایط سرسیاه ها، تلاش کنید تا از محصولات مراقبت پوستی که پایه ی چرب روغنی دارند استفاده نکنید. همچنین از محیط های شرجی، لباس های تنگ و محصولات آرایشی حاوی الکل دوری کنید.

مدیریت جوش های سرسیاه

این جوش ها زمانی بیش تر می شوند که هورمون ها سبب تولید چربی بیش تر توسط غدد چربی تحت پوستی شوند. عواملی چند می توانند به شیوع بیش تر سرسیاه ها دامن بزنند. مهم ترین این عوامل تغییرات هورمونی و سن افراد هستند. همان طور که می دانید دوران بلوغ زمانی است که این پدیده اوج می گیرد. پس از دوران بلوغ، تغییرات هورمونی مرتبط با پریود، حاملگی و مصرف داروهای ضدبارداری می تواند به بروز بیش تر این عارضه در زنان دامن بزند.

پر شدن منافذ پوست با مواد آرایشی،

تعریق زیاد، محیط شرجی، استرس، سندرم پیش از قاعدگی و مصرف داروهای استروئیدی مانند کورتیکواستروئیدها همگی می توانند شرایط را برای پیدایش بیش تر جوش های سرسیاه مهیا سازند. بیش تر افراد سعی می کنند در خانه و بدون کمک پزشک از شر سرسیاه ها خلاص شوند. اما ممکن است کارهای اشتباهی انجام دهند که شرایط را بدتر کند.

از فشار دادن جوش های سرسیاه

حتی با وسیله های مخصوصی که برای این کار وجود دارد، بپرهیزید. از برچسب های مخصوص زدودن سرسیاه ها استفاده کنید اما این کار را با دقت فراوان و با پیروی دقیق از مراحل استفاده ای که روی بسته درج شده است، انجام دهید. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که اگر روش های خانگی موثر واقع نشد و حتی به بدتر شدن اوضاع دامن زد، بهتر است از کمک یک پزشک متخصص پوست بهره مند شوید. درمان های تخصصی تری برای درمان این ضایعات وجود دارد که یکی از آن ها روش میکرودرم ابریژن است که شما می توانید درباره ی آن اطلاعاتی را در همین سایت به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *