تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

میگرن یکی از بیماری‌های شایع است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. عموماً این بیماری عصبی علائم ناتوان کننده‌‌ای مانند درد شدید در یک طرف سر را نشان می‌دهد. باور کنید یا نه، بوتاکس می‌تواند یک راه حل مناسب برای این بیماری کلافه کننده به شما ارائه دهد. به طوری که تزریق آن می‌تواند در کاهش دفعات میگرن‌های مزمن نقش موثری داشته باشد. علاوه بر این، امروزه از بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌های مختلف نیز استفاده می‌شود.

از جملۀ این بیماری‌ها می‌توان به تعریق بیش از حد، اسپاسم‌های عضلانی، بیماری‌های عضلانی چشم و مثانۀ بیش فعال اشاره کرد. ما در این مطلب می‌خواهیم دربارۀ تزریق بوتاکس برای درمان میگرن صحبت کنیم تا متوجه شوید این روش درمانی به چه صورتی به کاهش سردردهای شدید کمک می‌کند. در نتیجه، شما با توجه به شرایط خود می‌توانید از مزایای این روش درمانی بهره مند شوید.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن موثر است؟

مطالعات نشان می‌دهند که درمان میگرن با بوتاکس تعداد روزهایی که افراد از سردرد رنج می‌‌برند را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بنابراین، پاسخ این سوال مثبت است و بوتاکس می‌تواند به کاهش سردردهای میگرنی کمک زیادی کند. به طوری که انتقال دهنده‌های عصبی حامل سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند. در نتیجه، با جلوگیری از رسیدن این مواد شیمیایی به انتهای عصب اطراف سر و گردن باعث کاهش تعداد سردردها می‌شود.

از همه مهمتر، سازمان غذا و دارو نیز استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن تایید کرده است.

فرایند درمان میگرن با بوتاکس

جلسات اول درمان تقریباً ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید و پزشک متخصص مقدار کمی از بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست شما تزریق می‌کند. به طور کلی هر درمان شامل ۳۱ تزریق در مناطق کلیدی اطراف سر و گردن اعم از پیشانی، شقیقه‌ها، پشت سر، قسمت بالایی پشت و غیره است. شما می‌توانید حدود ۶ ماه از نتایج این روش درمانی استفادۀ بهینه را ببرید. توجه داشته باشید که حتماً به یک کلینیک تزریق بوتاکس اصل مراجعه کنید.

درمان بوتاکس برای چه افرادی بهتر است؟

از زمان معرفی بوتاکس به عنوان یک درمان برای سردردهای میگرنی این روش به یک درمان متداول تبدیل شده است. در این راستا، بوتاکس به این دسته از بیماران احساس بهتری می‌دهد تا زندگی روزمرۀ موثرتری داشته باشند. به طوری که بنا به گفتۀ سازمان غذا و دارو تزیرق بوتاکس برای افرادی با ۱۵ روز سردرد میگرنی در ماه گزینۀ بسیار خوبی محسوب می‌شود. با این حال، این درمان برای افرادی با ۱۴ روز سردرد در ماه یا کمتر مناسب نیست. 

ایمنی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

از لحاظ تئوری، گسترش بوتاکس از محل تزریق به سایر نقاط بدن می‌تواند به ضعف یا فلج عضلانی منجر شود. بر این اساس، پزشکان از تزریق بوتاکس به افرادی که دارای ضعف عضلانی هستند خودداری می کنند. با این حال، خبر خوب این است که  واکنش‌های بد و عوارض جانب ذکر شده بسیار نادر هستند. به طور کلی درمان با تزریق بوتاکس تهاجمی نیست و شما می‌توانید بعد از فرایند درمان بدون هیچ فعالیت روزانۀ خود را از سر بگیرید.

جایگاه بوتاکس در میان سایر درمان‌های میگرن

افرادی که از میگرن رنج می‌برند از یک برنامۀ مدیریت جامع استفاده می‌کنند. این برنامه شامل یک سبک زندگی سالم و دوری از محرک‌ها تا حد امکان جهت متوقف کردن میگرن است. عموماً درمان استاندارد میگرن مزمن شامل یک سری داروهای پیشگیرانۀ روزانه است که پزشک تجویز می‌کند. نکتۀ مهم این است که این داروها می‌توانند به تنهایی یا در کنار بوتاکس عمل کنند. با این حال، این داروهای پیشگیرانه غالبا اولین گزینۀ درمانی محسوب می‌شوند.

از طرف دیگر، یکی از معایب بوتاکس این است که باید هر سه ماه یکبار به بیمار تزریق شود تا تاثیرات آن حفظ شود. توجه داشته باشید که استفاده از درمان بوتاکس اصلاً به معنای قطع مصرف این داروها نیست. ما توصیه می‌کنیم که مصرف این داروها را در کنار بوتاکس ادامه دهید تا نتایج بهتری به دست آورید. از آنجا که بوتاکس شدت و تعداد دفعات میگرن را کاهش می‌دهد، مصرف داروهای تجویزی باعث افزایش تاثیرات بوتاکس می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *