تاثیر آفتاب بر پوست

تاثیر آفتاب بر پوست

در این مقاله که برگرفته از کتاب کلید شادابی پوست، به قلم شهربانو قدوسی، انتشارات بهجت است، می خواهیم حول موضوع تاثیر آفتاب بر پوست صحبت کنیم و ببینیم آیا واقعا آفتاب برای پوست ما مفید است یا مضر و اینکه آیا دوگانگی خاصی در این مسئله نهفته است یا نه.

اینکه شما برنزه شدن را بپسندید یا نه،

به سلیقه و مد زمان شما برمی گردد. گفته می شود که در عصر ویکتوریا، و قبل از آن، خانم ها همه ی تلاش و سعی خود را به کار می بردند تا از آفتاب هرچه بیش تر دور بمانند و خودشان را از تاثیر آفتاب بر پوست شان محافظت کنند. در نظر آن ها، پوست هرچه روشن تر و کمرنگ تر، زیباتر و دلرباتر. اما امروزه برعکس آن را دوست داریم، یعنی هر چه قهوه ای تر بهتر و جذاب تر!

اما احتمالا استفاده از آفتاب برای رسیدن به این هدف، کار اشتباهی است. متاسفانه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد نور خورشید بر پوست اثر مخرب دارد. باید بگویم که تاثیر آفتاب بر پوست دقیقا مانند اثر افزایش سن روی آن است. آفتاب باعث می شود رطوبت پوست تان از دست برود، ظاهر آن ضخیم، چرم مانند، چروک و خشک بشود. همچنین سبب شکسته شدن عروق و به جای ماندن لکه های قهوه ای بر روی آن می شود.

 تاثیر آفتاب بر پوست

تاثیر آفتاب بر پوست

بنابراین بهترین راه این است

که از مقدار زیاده از حد نور خورشید بپرهیزید. گرچه اندکی نور خورشید باعث تولید ویتامین دی در بدن تان می شود که در نهایت سلامت استخوان های شما را تضمین می کند اما به راستی چه کسی گفته است که باید از طریق پوست صورت مان به تولید ویتامین دی بپردازیم؟!

اگر واقعا می خواهید که برنزه شوید، پیشنهاد می کنیم که به جای این که ساعت ها زیر نور خورشید بسوزید، از یک tan مصنوعی بهره ببرید. این کرم ها و لوسیون ها به راحتی قابل استفاده هستند. بسیاری از افرادی که هرگز حمام آفتاب نگرفته اند اما همواره برنزه و زیبا به نظر می رسند، از این لوسیون ها استفاده می کنند.

دقت کنید

که همیشه در زیر آفتاب و در ساحل، حفاظت از پوست حرف اول را می زند. در سرتاسر دنیا راه های متنوعی برای این کار وجود دارد. مثلا در ایتالیا از جلبک های دریایی استفاده می شود و در مراکش از آب گوجه فرنگی. اما هرآنچه که شما استفاده می کنید، فقط دقت داشته باشید که مصرف تان را بالا ببرید. یعنی اینکه در استفاده از لوسیون های محافظ واقعا ولخرجی کنید تا کم ترین آسیب ها از طرف آفتاب به پوست تان برسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *