تأثیر خالکوبی روی پوست بدن

تاتو و یا همان خالکوبی امروزه رواج بسیاری در میان قشر جوان جامعه یافته است؛ اما، این پدیده دارای معایب و عوارضی است. به همین دلیل، پزشکان انجام تاتو روی بدن را هرگز توصیه نمی‌کنند. در این مطلب به بررسی تاتو از منظر پوستی پرداخت می‌شود. انجام تاتو، در هر ناحیه از بدن باعث، آسیب شدید پوستی در بلندمدت می‌شود. پوست، به نوعی سد دفاعی بدن در برابر میکروب ها به‌شمار می‌آید و با توجه به سد دفاعی تخریب شده و ورود میکروب‌ها به بدن تسهیل می شود.

 

خالکوبی تأثیرات گوناگونی روی پوست بدن دارد

 

عفونت‌های پوستی

یکی از بزرگ‌ترین عوارضی که تأتو دارد، عفونت‌های پوستی است. انجام خالکوبی باعث انتقال ویروس‌های استافیلوکوکوس اورئوس و عفونت‌های پوستی می‌شود.

 

هپاتیت و ایدز

در صورتی که تجهیزات استفاده‌شده برای تاتو یا خالکوبی، آلوده باشد، می‌تواند باعث بیماری ایدز هپاتیت B و C شود.

تأثیر خالکوبی روی پوست بدن

 

حساسیت و واکنش‌های آلرژیک

رنگ مورد استفاده برای تاتو و یا همان خال‌کوبی معمولاً قرمز، سبز  زرد و یا آبی است. این رنگ‌ها، به دلیل ساختار شیمیایی، باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی درمان می شود. براساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، استفاده از رنگ‌های خال‌کوبی باعث خارش شدید پوست تا مدت‌ها پس از انجام خال‌کوبی می‌شود.

 

سرطان پوست

استفاده از مواد تاتو و خالکوبی باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود. براساس تحقیقات انجام‌شده در مواد رنگزای موجود در خالکوبی از موادی همانند باریوم، مس و جیوه استفاده می‌شود که اغلب آن‌ها سمی است و آمیختن آن با خون باعث سرطان پوست می‌شود.

 

گرفتگی عضلات

براساس مطالعات انجام شده، خالکوبی باعث کاهش توانایی بدن و درنتیجه افزایش گرفتگی عضلات می‌شود. این معضل به دلیل وجود مقداری سدیم در رنگ‌های خالکوبی است.

 

عوارض خالکوبی لب

بهتر است بدانید که تعجب یا خال‌کوبی باعث خون‌ریزی تورم کبودی حساسیت عفونت و کلوئید می‌شود.

 

عوارض خالکوبی خط چشم

در حال حاضر تقاطع چشم کاربرد بسیاری دارد؛ اما، باید بدانید که تاتوی خط چشم باعث عفونت شدید چشم، کبودی، خون‌ریزی، زخم، تورم، درد و در مواردی باعث واکنش‌های شدید آلرژیک می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *