بیماری‌های ناخن

بیماری‌های ناخن گوناگون و متعدد است. ناخن یکی از بخش‌ها و اندام‌های بدن به‌شمار می آید که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دارد. ناخن، همانند تمامی اعضای بدن نیاز به مراقبت‌ها و نگهداری‌های گوناگون دارد؛ زیرا، در غیر این‌صورت دچار بیماری‌های گوناگون می‌شود. در این یادداشت به معرفی برخی از بیماری‌های ناخن که باعث تغییر رنگ آن می‌شود، پرداخته خواهد شد.

ناخن زرد

یکی از دلایل ظهور زردی ناخن، عفونت‌های قارچی است. رشد قارچ در بستر ناخن باعث می‌شود تا ناخن تغییر رنگ داده و به شکل زرد ظاهر شود. البته زردی ناخن می‌تواند علائم بیماری‌های ریوی و غدد تیروئید باشد؛ اما، در هر صورت زرد شدن ناخن طبیعی نبوده و باید تحت درمان قرار بگیرد. یکی از راه‌های درمان عفونت قارچ ناخن، پاک کردن لاک و قرار دادن ناخن در معرض آفتاب و هوای آزاد است.

بیماری‌های ناخن

ناخن شکننده

ناخن‌های نازک، شکننده و یا بیش از حد نرم نشان‌دهنده کمبود کلسیم در بدن است. با استفاده از قرص‌های ویتامین D نیاز بدن خود را تامین می‌توانید تامین نمایید.

ناخن قاشقی

در یکی از بیماری‌ها، ناخن شکل گودی و قاشقی به خود پیدا می‌کند. به همین دلیل، بیماری ناخن قاشقی می‌گویند. این نوع بیماری در اثر کمبود آهن و کم‌خونی ایجاد می‌شود. از دیگر دلایل ایجاد بیماری ناخن قاشقی کم‌کاری تیروئید و مشکلات قلبی است. در صورت بروز چنین حالتی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

ناخن شیاردار

در مواردی مشاهده می‌شود، خط‌های افقی عمیقی روی ناخن ظاهر می‌شود. این بیماری که به آن ناخن شیاردار گفته می‌شود، نشانه سوءتغذیه و کمبود ویتامین‌های خاص است. در مواردی نشانه بیماری‌های کلیوی و دیابتی می‌باشد. در این نوع بیماری معمولاً در مناطق محروم دیده می شود.

ناخن‌های کبود

ناخن‌های کبود نشان‌دهنده کمبود اکسیژن در بدن است که به نوعی بیانگر کمبود کارکرد ناقص بین قلب و نارسایی ریه می باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *