اگزما

اگزما

آیا با بیماری پوستی اگزما آشنایی دارید؟ واژه ی اگزما که از زبان یونانی گرفته شده است، به معنای جوشیدن می باشد و یکی از حالت های التهابی پوست است. اما چرا التهاب پوست را اگزما می نامند؟ شاید افرادی که در دوران باستان به حرفه ی درمانگری مشغول بودند، گمان می بردند که در این حالت خاص، پوست شروع به جوشیدن می کند!

در واقع امروزه اگزما به انواع حالت های التهابی پوست (درماتیت) اطلاق می شود.

البته همه ی انواع درماتیت الزاما اگزما، نیستند. شایع ترین نوع این حالت، اگزمای آتوپیک نامیده می شود. آتوپیک به گروهی از بیماری ها اشاره دارد که در آن افراد به صورت ارثی مستعد حالات آلرژیک مانند آسم هستند.

اگزما، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد نوزادان را درگیر می کند

و در کودکان و بالغین، حدود ۳ درصد افراد این حالت را دارند. اگر درمان مناسب و به هنگام برای این بیماری صورت بگیرد، علائم آن قابلیت کنترل دارد. اما علائم اگزما کدامند؟ مهم نیست که پوست کدام بخش از بدن درگیر شود، اگزما، معمولا در هر نقطه ای از بدن ظاهر شود، سبب ایجاد خارش و قرمزی پوست می شود. این بیماری معمولا در ناحیه ی صورت و گونه ها، زانوها، مچ ها، دست ها و پاها دیده می شود.

همچنین سایر نواحی بدن می توانند دچار این بیماری شوند. ناحیه ی دارای اگزما، معمولا به شدت خشک و ضخیم می شود. در افرادی که پوست لطیف و روشن دارند، ناحیه ی دچار اگزما می تواند قرمز شود و سپس رو به قهوه ای شدن بگذارد. در افراد با پوست تیره تر، اگزما می تواند رنگدانه سازی پوست را با مشکل مواجه کند به گونه ای که ناحیه ی بیمار روشن تر یا تیره تر از سایر نقاط گردد.

اگزما

اگزما

دلیل اصلی بروز اگزما شناخته نشده است

اما در کل پاسخ بیش از حد بدن به یک سری از عوامل حساسیت زا را دلیل ایجاد این حالت می دانند. از دیگر سو، اگزما معمولا در خانواده هایی که در آن ها سابقه ی بیماری آسم یا سایر آلرژی ها وجود دارد، بیش تر دیده می شود. در کنار این، نقایصی که در سطح پوست وجود دارد، می تواند رطوبت آن ناحیه را از بین برده و زمینه را برای ورود عوامل بیماری زا و انواع میکروب به درون پوست فراهم کند. هدف درمانی درباره ی درمان اگزما، این است که خارش ناحیه کمتر شود یا از بین برود. زیرا ادامه یافتن خارش، زمینه را برای عفونت مساعد می کند. برای جلوگیری از خشکی پوست می توان از مرطوب کننده های مناسب استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *